Вірус папіломи людини (ВПЛ) - це загальна назва групи вірусів, надзвичайно поширених у всьому світі.

Відомо понад 100 типів ВПЛ, з яких не менше 14 є онкогенними (так звані віруси високого онкогенного ризику).
ВПЛ передається, головним чином, статевим шляхом, і більшість людей заражаються ВПЛ незабаром після початку статевого життя. У 70% випадків причиною раку шийки матки виявляються ВПЛ двох типів (16 і 18).
Є також докази зв'язку ВПЛ з раком заднього проходу, вульви, піхви, статевого члена і ротоглотки. Рак шийки матки — другий за поширеністю вид раку серед жінок, які проживають в країнах, що розвиваються.
За оцінками, у 2018 р число нових випадків в цих країнах склало 570 000 (84% від усіх нових випадків у світі). У 2018 р від раку шийки матки померло близько 311 000 жінок, причому понад 85% цих випадків смерті мали місце в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
У комплекс заходів боротьби з раком шийки матки входить первинна профілактика, вакцинація проти ВПЛ. Вакцини, що формують імунітет до ВПЛ 16-го і 18-го типів, рекомендовані ВООЗ і схвалені до застосування в багатьох країнах.
При виявленні раку шийки матки на ранній стадії можливе повне його одужання. ВПЛ-інфекції зазвичай зникають за кілька місяців без якого б то не було лікування, і приблизно в 90% випадків елімінація інфекції з організму досягається протягом 2 років.
У невеликій частці випадків інфекції ВПЛ певних типів можуть набувати хронічного характеру і згодом приводити до розвитку раку шийки матки. Рак шийки матки поза всяких сумнівів є найпоширенішим з захворювань, пов'язаних з ВПЛ.
Американське онкологічне товариство (ACS) дає нові рекомендації по профілактиці. Основна ідея полягає в необхідності введення вакцини від ВПЛ кожному хлопчикові та кожній дівчинці у віці 9-12 років.
В Україні зареєстрована вакцина Церварикс — двохвалентна вакцина від 16, 18 типів ВПЛ. Як найбільш високо онкогенних штамів.
Схема введення:
  • У віці 9 - 14 років дві дози по 0,5 мл. Друга доза вводиться в період між 5 та 13 місяцями після першої дози.
  • Від 15 років, три дози по 0,5 мл Схема 0, 1, 6 міс