Так склалось, що тема профілактичних щеплень в основному обговорюється у дітей і цим займаються педіатри. Багато молодих дорослих, після закінчення школи насолоджуються життям і, як виявляється, не знають, що є планова вакцинація для дорослих в календарі щеплень.

Я хочу ознайомити вас  з тим переліком вакцин, які можуть захисти вас від небезпечних інфекцій. Які рекомендовані всесвітньою організацією охорони здоров’я. В більшості розвинених країн ці щеплення введені в національний календар і є обов’язковими.

На жаль, через фінансові проблеми, Україна не може дозволити собі ці вакцини в обов’язковому порядку. Тому кожен повинен брати відповідальність на себе за свою безпеку та сім’ї.
Ми розглянемо ті вакцини, які є актуальними для нашого регіону та зареєстровані в Україні.

В календар щеплення входять 2 вакцини, які забезпечує держава, їх можна зробити в державній поліклініці  і, звичайно,  в приватній клініці.
1. ДИФТЕРІЯ І ПРАВЕЦЬ.
Збудники викликають однойменні захворювання.
Дифтерія вражає дихальні шляхи, що приводить до асфіксії (задухи).Летальність – 10%.
Правець вражає нервову систему із 100% летальністю.
Вакцина від дифтерії та правцю, АДП-М - дифтерійно-правцевий анатоксин, повинна вводитися всім кожних 10 років, тому, що імунітет не виробляється довічно.
В 90 роках в Україні та у Європі був спалах дифтерії, в зв’язку з тим, що знизилась кількість вакцинованих людей.
Тому в 21 столітті дуже не розумно,  маючи засоби профілактики не скористатись ними.
2. ГЕПАТИТ В.
Вірус Гепатиту В – викликає важке захворювання печінки, що погано піддається лікуванню.
Вакцина вводиться людям, яким не проводили щеплень в дитинстві.
Вірус передається статевим шляхом  і через кров. Ризик інфікування можливий при хірургічних маніпуляціях, відвідуванні косметологічних, стоматологічних кабінетів. Рекомендовано щеплення перед плановими операціями.
Є думки, що деякі люди не виробляють імунітет проти вірусі гепатиту, але це міф. Дослідженням доведено, що 3 ревакцинації виробляють довічний імунітет.
 
Наступні декілька інфекцій, на жаль, не входять в календар профілактичних щеплень в Україні. Але їх можна зробити в приватному порядку.
3. ВІРУС ПАПІЛОМИ ЛЮДИНИ
Вірусу папіломи людини – викликає  аногенітальний рак, папіломатоз. 
У жінок найчастіше рак шийки матки. Вакцинація  є обов’язковою більше як в 50 країнах світу. Аногенітальний рак - достатньо важке захворювання з високою летальністю.
Рекомендовано проводити імунопрофілактику від ВПЛ для дівчат з 9 років і до 45 річного віку. Оптимально до початку статевого життя.
В деяких країнах вакцинуються не тільки жінки, а й чоловіки.
В нашій країні є 2 типи вакцин: від 2 і 4 вірусів.

Навіть, якщо відбулося інфікування, це  не є протипоказом до вакцинації. Вакцина в цьому випадку не являється лікувальною, вона не виганяє вірус, а просто профілактує виникнення важкої онкологічної патології.

Ці вакцини достатньо вивчено і доведено, що вони не впливають на фертильність. Це міф в інтернеті тому, що вакциновані  жінки давно вже народили здорових дітей.
4. ПНЕВМОКОКОВА ІНФЕКЦІЯ
Пневмокок – бактерія, що викликає важкі пневмонії (запалення легень).
Вакцина показана  людям старше 60 років. Ці люди часто вже мають багаж супутньої хронічної патології: застійні явища в легенях, серцеву недостатність, знижений імунітет. Тому вони мають більшу потребу в додатковому захисті.

Зараз у світі прийнята наступна позиція профілактики до цієї інфекції: зазвичай вводять 2 типи різні вакцин для тривалої імунної пам’яті.
Здорові молоді, як правило, мало піддатливі цій інфекції
5. МЕНІНГОКОКОВА ІНФЕКЦІЯ
Менінгокок – бактерія, що викликає менінгіт та інші важкі захворювання. 
Менінгіт – це запалення оболонок головного мозку. В Україні зареєстрована вакцина проти менінгокока 4 серогруп.
Цією інфекцією можуть хворіти люди будь якого віку дорослі та діти.
Вакцина рекомендована всім віковим групам.
6. ВІРУСНИЙ КЛІЩОВИЙ ЕНЦЕФАЛІТ
Вірус кліщового енцефаліту вражає головний мозок.
Україна являється ендемічною зоною, тобто зоною, де є іксодові кліщі і ризик кліщового енцефаліту.
Вакцинація актуальна для людей, що живуть в області або проводять там свою літню відпустку.

Людям, які багато часу проводять за містом, в лісопарковій зоні, навіть в міських парках є іксодові кліщі.
Імунітет не стійкий. Ревакцинація проводиться кожні 3 роки.
7. ГРИП
Вакцинація від Грипу рекомендується щорічно.
Дехто відмахується і каже, що краще перехворіти на цю інфекцією. Також говорять,  що вакцина не відповідає вірусу в сезон. Гляньмо статистику.

У світі щорічно 300 000-500 000 людей помирає від грипу. Серед них багато якраз людей з хронічними захворюваннями,  маленькі діти та вагітні – їм бажано взагалі не хворіти на грип. Тому ці люди повинні бути обов’язково щеплені від грипу.
8. ВІТРЯНА ВІСПА
Вітрянка вважається дитячою інфекцією. Проте іноді у дорослих зустрічаються важкі форми енцефаліту, викликані цим вірусом.
Вакцина рекомендовано людям, які не хворіли в дитинстві й не були щеплені.
9. ГЕПАТИТ А
Кишкова інфекція, що передається харчовим і водним шляхом. Вакцина рекомендована людям, що люблять подорожувати в екзотичні країни, особливо  з низьким рівнем санітарної гігієни.

Вірус вражає печінку. Зазвичай має легкий перебіг, однак буває  і важкий перебіг, тому краще вберегти себе від неприємностей в іншій країні.
 
Всі вакцини, які ми обговорили, являються інактивованими, що не містять живих вірусів,  а містять виключно їх білкові частинки, на які виробляється імунна відповідь і можуть безпечно бути зроблені людям будь якого віку, навіть з наявністю якоїсь хронічної патології  не в стадії загострення.

В будь якому випадку, вам необхідна консультація спеціаліста, щоб врахувати всі фактори та  визначитись, які щеплення слід зробити саме вам.